Bedava Wi-Fi Neden Zararlı

KURTBEY

Yönetici
Owner
Halka Açık Wi-Fi Kullanmanın Riskleri Nelerdir? 🗳
━━━━━━━━━━━━━
Halka açık Wi-Fi ile ilgili sorun, bu ağlarla birlikte gelen muazzam sayıda riskin olmasıdır. İşletme sahipleri, müşterilerine değerli bir hizmet sunduklarına inansalar da, bu ağlardaki güvenlik gevşek veya yok olma ihtimali vardır.

📱 Orta Saldırılardaki Adam

Bu ağlardaki en yaygın tehditlerden biri Ortadaki Adam (MitM) saldırısıdır. Esasen, bir MitM saldırısı bir tür gizli dinlemedir. Bir bilgisayar İnternet'e bağlantı kurduğunda, veriler A noktasından (bilgisayar) B noktasına (hizmet / web sitesi) gönderilir ve güvenlik açıkları, bir saldırganın bu iletimler arasına girip bunları "okumasına" izin verebilir. Yani artık özel olmadığını düşündüğün şey.

📱 Şifrelenmemiş Ağlar

Şifreleme, bilgisayarınız ile kablosuz yönlendirici arasında gönderilen mesajların, kodu deşifre edecek anahtara sahip olmayan hiç kimse tarafından okunamayacak şekilde "gizli kod" biçiminde olduğu anlamına gelir. Çoğu yönlendirici fabrikadan varsayılan olarak şifreleme kapalı olarak gönderilir ve ağ kurulduğunda açılması gerekir. Ağı bir BT uzmanı kurarsa, şifrelemenin etkinleştirilmiş olma ihtimali yüksektir. Ancak, bunun olup olmadığını anlamanın kesin bir yolu yoktur.

📱Malware Dağıtımı

Yazılım güvenlik açıkları sayesinde, saldırganların siz farkında bile olmadan bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımlar eklemesinin yolları vardır. Yazılım güvenlik açığı, bir işletim sisteminde veya yazılım programında bulunan bir güvenlik açığı veya zayıflığıdır. Bilgisayar korsanları, belirli bir güvenlik açığını hedef alan kod yazarak bu zayıflıktan yararlanabilir ve ardından kötü amaçlı yazılımı cihazınıza enjekte edebilir.

📱Snooping ve Koklama

Wi-Fi gözetleme ve koklama, göründüğü gibi. Siber suçlular, Wi-Fi sinyallerini dinlemelerine yardımcı olmak için özel yazılım kitleri ve hatta cihazlar satın alabilirler. Bu teknik, saldırganların, ziyaret ettiğiniz tüm web sayfalarını görüntülemekten (bu web sayfasını ziyaret ederken doldurmuş olabileceğiniz bilgiler dahil) oturum açma kimlik bilgilerinizi yakalayabilmeye ve hatta çevrimiçi olarak yaptığınız her şeye erişmesine olanak sağlayabilir. hesaplarınızı ele geçirin.

📱Kötülü Hotspot'lar

Bu "hileli erişim noktaları", kurbanları meşru bir ağ olduğunu düşündükleri ağa bağlanmaları için kandırıyor çünkü adı itibarlı görünüyor. Goodnyght Inn'de kaldığınızı ve otelin Wi-Fi'ına bağlanmak istediğinizi varsayalım. "GoodNyte Inn" i tıkladığınızda doğru olanı seçtiğinizi düşünebilirsiniz, ancak yapmadınız. Bunun yerine, artık hassas bilgilerinizi görüntüleyebilen siber suçlular tarafından kurulan sahte bir erişim noktasına bağlandınız.
━━━━━━━━━━━━━
 
Üst