HerTürlüBilgi - WebmasterForum - CrackForum - CyberSecurity
MERHABA
Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Microsoft, Tarihin En Büyük DDoS Saldırısını Atlattı!

MrSynox

Owner
owner
Microsoft, Tarihin En Büyük DDoS Saldırısını Atlattı: İşte Şirketin Paylaştığı Tüm Detaylar

Microsoft, Azure sisteminin tarihin en büyük DDoS saldırısını püskürttüğünü duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Avrupalı bir müşteriyi hedef alan saldırı, 70 bin bot ile gerçekleştirildi. Bu botlar, saniyede 2,4 TB'lik paketlerle saldırmış olsalar da Azure, saldırıyı püskürtmeyi başardı.


ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bulut tabanlı sistemi Azure'un tarihin en büyük DDoS saldırısını püskürtmeyi başardığını açıkladı. Azure Networking'in üst düzey yöneticisi Amir Dahan tarafından yapılan açıklamalarda, üç dalga halinde gelen ve en yükseği saniyede 2,4 TB olan saldırıların püskürtülmesi sırasında, Azure sistemlerinde hiçbir sorun yaşanmadığını belirtildi. Saldırının diğer dalgalarının ise 0,55 Tbps ve 1,7 Tbps kapasitelerde olduğu açıklandı.

Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre tarihin en büyük DDoS saldırısı, başta Malezya, Tayvan, Vietnam, Çin ve Japonya gibi ülkeler ile ABD merkezliydi. Bu ülkelerdeki yaklaşık 70 bin bot aynı anda saldırıya başlayarak sistemleri çökertmeye çalışmış olsa da Azure'un sahip olduğu güvenlik sistemleri, bu saldırının başarısız olmasına yol açtı.

DDoS saldırısının hedefinde yalnızca bir müşteri vardı​

Microsoft'un açıklamalarına göre söz konusu saldırı, ağustos ayının son günlerinde gerçekleşti. İlginçtir ki bilgisayar korsanları, Microsoft Azure ile değil, Microsoft Azure kullanan Avrupa merkezli bir müşteriyi hedef almışlardı. O müşterinin kim olduğu, saldırının neden yapıldığı gibi hususlar, tahmin edebileceğiniz üzere açıklanmadı.

Hack dünyasındaki önceki rekor, Amazon'a aitti. Amazon Web Services (AWS), Şubat 2020'de devasa bir DDoS saldırısını püskürtmüştü. Bilgisayar korsanları, o saldırıyı saniyede 2,3 TB'lik paketlerle yapmışlardı. AWS, bu saldırıyı başarılı bir şekilde püskürtmeyi başarmıştı. Yaşanan olaylar, nispeten yeni teknolojiler olarak bilinen bulut sistemlerinin ne kadar etkili olduğunu gözler önüne seriyor.
 
Üst