PHP #2 - Dilin Temel Yazım Kuralları

cleve

Premium
premium
coder
Katılım
28 Eyl 2021
Mesajlar
4
Reaction score
17
Puanları
3
Merhaba dostlar, bu konuda php dilinin temel yazım kurallarını ve dilin bazı özelliklerini ele aldım. İyi okumalar dilerim.

Dosya yapısı :

Php dilini yazarken, üzerinde çalıştığınız dosyanın uzantısı ".php" şeklinde olmalıdır. Php'de kodlar, html ve js gibi diğer dillerle birlikte aynı dosya içerisinde yazılabildiği için php kodlarının hangileri olduğunu sunucuya belirtmemiz gerekmektedir. Bunu da aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi, "<?php" ve "?>" etiketleriyle belirtiriz. Php kodları bu iki etiketin arasına yazılmalıdır.
PHP başlangıç ve bitiş etiketleri

Satır Bitişi :

Bazı dillerde de olduğu gibi PHP'de de kodun bittiğini ve yeni bir satıra geçildiğini sisteme anlatabilmek için "noktalı virgül (;)" kullanılır. Kullanılmadığı veya unutulduğu zaman sunucu bir syntax hatası döndürecektir. Yeni başlayanlar için tam bir baş belasıdır ve kafada iyice yer etmesi gerekir.
PHP:
$ornek1 = 1;
$ornek2 = 2;
$ornek3 = 3;

echo $ornek1;

Syntax hataları :

Syntax, yani sözdizimi hataları, kodlar eksik yada yanlış yazıldığında sunucu tarafından bir hata döndürülmesine neden olur ve kodların yürütülmesi durdurulabilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi sözdizimi hataları yeni başlayanlar için tam bir baş belasıdır. Genellikle noktalı virgülün kullanılmaması veya tırnak işaretlerinin yanlış kullanımları bu hatayı almanıza neden olur.
Php syntax error

Yorum satırları :

Programlamada yorum satırları, içerisine yazılanların çalıştırılmaması gerektiğini sisteme anlatan elemanlardır. Gereğinden fazla, çok uzun yorum satırları kullanmak dosya boyutunu şişireceği için tarayıcı tarafından yüklenme süresini kötü etkileyebilmektedir. Yazdıklarınızın ne işe yaradğını daha sonra hatırlayabilmek yada projede sizinle birlikte çalışanlar için açıklama bırakmak için kullanılır. PHP tarafında kullanımı ise şu şekildedir;
PHP:
# Bu bir yorum satırıdır.
// Bu da bir yorum satırıdır.

Tek satırlı yorum satırları, yeni bir satıra geçene kadar tüm yazılanları yorum haline getirir.

PHP:
/* Bu çoklu bir yorum satırıdır
  Alt alta birden fazla yorum satırı oluşturmanıza yarar.
  Kapatılana kadar yazdıklarınızın tamamı yorum olarak görünür ve işlenmez. */

Çok satırlı yorum satırları;
" /* " Şeklinde açılır,
" */ " Şeklinde kapanır.


Yoksayma işareti :

Yer yer yazarken kullanmamız gereken fakat yazılımın işleyişini bozan işaretler olabilmektedir. Misalen tırnak işareti içerisinde tırnak işareti kullanmak gibi. Pek fazla ihtiyaç duyulmayan fakat hayat kurtaran bir kara gün dostudur "\" işareti. Örneğin (resim alıntıdır);
php kaçış işareti
 

Ekli dosyalar

 • 1635173186049.png
  1635173186049.png
  88.6 KB · Görüntüleme: 2
 • 1635173889887.png
  1635173889887.png
  98.4 KB · Görüntüleme: 2
Üst